Alkoholizm

Jakie powikłania wiążą się z chorobą alkoholową?

Alkoholizm prowadzi do śmierci. Jest to niewątpliwe i potwierdzone badaniami. Podczas intensywnego spożywania alkoholu mogą wystąpić zaburzenia psychotyczne. Należą do nich:

Halucynoza alkoholowa

Mózg osoby chorej stale jest narażony na działanie alkoholu - szkodliwego etanolu. Z tego powodu może wystąpić halucynoza alkoholowa. Jej objawy to:

  • słyszenie głosów, które nie istnieją,
  • urojenia na temat niebezpieczeństwa i bycia obserwowanym przez kogoś

Występowanie tych objawów oznacza konieczność zgłoszenia się na leczenie psychiatryczne. Leczenie alkoholizmu w tym przypadku i całkowita abstynencja są konieczne do wyleczenia halucynozy.

Zespół Otella - paranoja alkoholowa

Występowanie urojeń i paranoi zdarza się w wielu przypadkach u osób uzależnionych od alkoholu. Zespół Otella to chorobliwa zazdrość wobec partnera i podejrzewanie go o zdradę, umawianie się z innymi. Są to całkowicie bezpodstawne zarzuty, jednak alkoholik jest święcie przekonany swojej racji.

Paranoja alkoholowa jest objawem świadczącym o konieczności leczenia psychiatrycznego. Terapia alkoholowa nie może zagwarantować wyleczenia zespołu Otella, jednak jest na pewno krokiem w dobrą stronę.

Zespół amnestycznyterapia uzależnień

Zespół amnestyczny jest upośledzeniem pamięci świeżej. Zdarza się z powodu nadmiernego picia alkoholu, które skutkuje niedożywieniem i niedoborem witamin. Jak się to dokładnie objawia?

  • utrata zdolności zapamiętywania nowych informacji i przypominania sobie ich,
  • zaburzenie poczucia czasu,
  • problem z rozpoznaniem kolejności różnych zdarzeń,

Leczenie polega na uzupełnieniu niedoborów witamin odpowiadających za upośledzenie pamięci.

Depresja

Alkoholicy są dużo bardziej podatni na występowanie depresji. Występuje znaczny spadek nastroju przejawiające się nieustannym smutkiem, żalem, pesymistycznym spojrzeniem na świat.

Leczenie alkoholizmu i późniejsza abstynencja są bardzo ważne przy leczeniu depresji, która najczęściej polega na farmakoterapii. Warto zgłosić się także do specjalisty - psychoterapeuty.

 

Choroba alkoholowa to poważny problem!
Nie zwlekaj z decyzją o leczeniu

alkoholizm leczenie

© Copyright 2025 Wszelkie prawa zastrzeżone